Dagligvarebranchen skal være et sted, hvor der er plads til at få børn. Derfor udvider købmandsfonden KFI nu sin barselspulje markant. Fremover kan købmænd også søge støtte når fastansatte medarbejdere går på barsel. Samtidig kommer ordningen til at omfatte graviditetsbetinget sygdom.
Købmandsfonden KFI vil gøre det lettere for selvstændige købmænd at fastholde dygtige medarbejdere gennem alle livets faser – også når de stifter familie.
Derfor udvider fonden nu sin populære Barselspulje, som flere end 50 købmænd og ledende medarbejdere landet over allerede har fået glæde af.
Hvor ordningen siden lanceringen i begyndelsen af året har været målrettet købmænds og deres souschefers barsel, åbner den nu mulighed for at søge kompensation for alle medarbejdere, der er fastansat mindst 30 timer om ugen.
Samtidig bliver det muligt for købmænd at søge økonomisk støtte fra puljen, hvis en medarbejder må sygemeldes som følge af graviditetsbetinget sygdom.
”Flere købmænd har henvendt sig til os med ønske om flere muligheder for kompensation, da både sygdom under graviditet og menige medarbejderes barsel også kan trække store økonomiske veksler på en butiks økonomi. Det ønske har vi valgt at lytte til”, siger adm. direktør i KFI, Terje List.
Plads til både karriere og familieliv
I en undersøgelse fra 2025 svarede 72 procent af landets selvstændige købmænd, at de så barsel som en udfordring for deres forretning. Det er netop den udfordring, barselspuljen på 20 millioner kroner forsøger at imødekomme.
”Barsel må ikke blive en barriere for at vælge livet som selvstændig købmand eller for muligheden for at avancere på karrierestigen. For er den det, mister vi talent. Og vi mister muligheden for at skabe en mere mangfoldig og bæredygtig branche”, siger Terje List.
Udvidelsen af barselspuljen bliver taget imod med stor glæde i branchen. Blandt andre hos Anette Thorslund, der er selvstændig købmand i MENY Hillerød og netop har fået godkendt sin ansøgning om at få dækket udgifterne til en medarbejders sygdom under graviditet og efterfølgende barselsforløb.
”Det gør en stor forskel, at der nu er økonomi til at få ekstra hænder ind”, fortæller Anette Thorslund.
”Det skaber ro og tryghed både for mig og for medarbejderne. Støtten betyder, at barsel og sygdom ikke bliver den samme økonomiske belastning for butikken, og det er jeg meget taknemmelig for”.
Hos KFI håber direktør Terje List, at barselspuljen er med til at gøre dagligvarebranchen endnu mere attraktiv som arbejdsplads.
”Målet er at gøre det lettere for de selvstændige købmænd at fastholde medarbejdere, også når livet ændrer sig, og der kommer børn til. Det skal være muligt at have ambitioner på jobbet og samtidig få plads til at stifte familie”, siger Terje List.



